Facebook

Architektura wnętrz

01.01.2012Safe house/ KWK Promes

Tagi: budynek, dom, KWK Promes, polska, Safe House

Na wypadek apokalipsy zombie w 2012

Budynek jest zlokalizowany w małej wiosce pod Warszawą, a jego sąsiedztwo to typowe „kostki polskie” powstałe w latach 60 i drewniane wiejskie stodoły.

Idea

Sprawą priorytetową dla inwestora było uzyskanie w przyszłym domu maksymalnego poczucia bezpieczeństwa. To właśnie zadecydowało o działaniu i wyglądzie budynku. Bryła budynku jest prostopadłościanem, w którym fragmenty ścian są ruchome. Kiedy dom otwiera się na ogród, boczne ściany, wschodnia i zachodnia, przesuwają się w kierunki zewnętrznego ogrodzenia, tworząc plac przedwejściowy. Po minięciu furtki w ogrodzeniu, wchodzący musi czekać w tym swoistym buforze bezpieczeństwa, aż zostanie wpuszczony do domu, nie ma także ryzyka, że bawiące się w ogrodzie dzieci w niekontrolowany sposób wydostaną się na ulicę.

Elementy ruchome ingerujące w układ funkcjonalny działki

Nowatorstwo pomysłu polega więc na ingerencji ruchomych przesłon w układ funkcjonalny działki, przez co gdy dom jest zamknięty (np. w nocy), strefa bezpieczna zawiera się tylko w obrysie budynku. Za dnia, w wyniku otwarcia ścian, zostaje poszerzona o otaczający ogród.

via http://www.kwkpromes.pl/

Autor: Icon


Galeria

Komentarze

Aby móc uczestniczyć w dyskusji musisz się zalogować

Zaloguj się

do góry